A Shanghai Daily napilap a városi népesedésügyi és családtervezési bizottság adatait idézi, melyek szerint 2012 során több mint 226 ezer újszülöttet regisztráltak a 23 milliós metropoliszban, ami 25,6 százalékos növekedés a 2011-es adatokhoz képest. A "babyboom" azért is meglepő, mert a megelőző 19 év során minden egyes évben csökkenő gyermekvállalási kedvről adtak számot a negatív trendet mutató statisztikák.
A fordulatot a népesedésügyi szakemberek a városba érkező migráns munkások számának növekedésével, valamint - némiképp meglepetést keltő módon - a kínai emberek babonásságával magyarázzák. Sanghaj lakossága 2012 során 330 ezer fővel nőtt, elsősorban a hosszútávon is megtelepedő migránsok számának növekedése miatt, a hat hónapnál hosszabb ideig tartózkodókat ugyanis beleszámítják a lakosságszámba. A teljes migráns népesség száma is rekordokat döntött, az előző évhez képest negyedmillióval többet, 9,6 milliót tett ki.
Jól mutatja a trendet, hogy a városban született babáknak csupán alig több mint felét regisztrálták sanghaji lakosként, több mint százezer újszülött a városban élő, de máshol állandó lakosként bejegyzett személyek gyermeke, ez csaknem 40 százalékos növekedés az előző évhez képest. Nagymértékben hozzájárult a gyermekszaporulathoz az is, hogy az idén februárban véget ért sárkány évét hagyományosan szerencsésnek ítélik a kínaiak, akik szerint a zodiákus gyermekeik egész életére hatással lesz.